بازسازی دفتر وزرا

مدیریت ثروت یکی از خدمات حرفه‌ایست که تمام بخش‌های زندگی مالی یک شخص را در برگیرد و می تواند ترکیبی از مشاوره مالی و سرمایه‌گذاری و ... باشد. در واقع یک مدیر به تنهایی تمام خدمات مورد نیاز برای مدیریت پول افراد حرفه‌ای و اشخاص با ثروت خالص بالا را هماهنگ کرده و برای خود آنها یا نیازهای جاری و آتی خانواده‌شان برنامه ریزی می‌کند.


بنابراین یکی از اصول حائز اهمیت در حوزه مدیریت ثروت، مساله صداقت، امنیت و شفافیت در رابطه بین مشتری و کارفرما است. از ابتدا کلید واژگان صداقت، امنیت و شفافیت چارچوب اولیه این پروژه را تشکیل داده و تاثیر مستقیم در روند طراحی آن داشت و تلاش شد در نهایت فضایی صمیمی و دلنشین برای هر دو گروهِ استفاده کننده از این فضا طراحی شود؛ مخاطبی که قصد دارد سرمایه ارزشمند خود را به این شرکت بسپارد و کارمندانی که در طول شبانه روز بیشترین زمان خود را در این فضا می‌گذرانند.
اصالت طرح برای کافرما اهمیت داشت و طی جلسات اولیه با ایشان، متوجه شدیم که پیشینه‌شان به شهر شیراز برمی‌گردد، با تحقیقاتی درباره استان فارس و آثار تاریخی این استان به نمونه های متعدد و باشکوهی مانند کاخ فیروزآباد که از ارزشمند ترین آثار به جا مانده دوره ساسانیان بوده و معماری آن الگوی ساخت بناهای بسیار دیگری در ایران بوده، برخوردیم که منبع الهام طرح اولیه ما قرار گرفتند.


قوس ها و منحنی های استفاده شده در معماری گذشته ایران در ایجاد احساس امنیت و همچنین شکوه و عظمت در خاطره جمعی ما ایرانی ها تاثیر بسزایی دارند. بنابراین با استفاده از خطوط نرم و فرم های منحنی، سعی شد محیطی آرام و مطلوب فراهم آید که با رنگ های سبز و گلبهی ملایم که مورد علاقه کارفرما نیز بود، تکمیل شود. قوس ها و لبه های نرم از بالای درها، درگاه ها و بازشوهای پارتیشن، تا کلیه کنج ها، دستگیره کمدها و دریچه های سقفی و حتی در طراحی و انتخاب مبلمان و عناصر تزِینی و شیرآلات خودنمایی می کنند.
این بازسازی در واحد اداری به مساحت 218 متر مربع در طبقه هفتم ساختمانی اداری واقع در خیابان وزرا صورت گرفت. این واحد قبل از بازسازی از سالنی یکدست با اتاقی در سمت شمال شرقی و بخش خدمات در سمت شرق تشکیل شده بود.
ازآنجایی که اتمسفر فضای ورودی و انتظار برای کارفرما مهم بود، میزی بلند با زاویه 7 درجه نسبت به دیوار شمالی-جنوبی واحد، از ترکیب چوب، برنز و سنگ برای منشی ها طراحی و ساخته شد و موازی با جداره این میز مرز فضای انتظار با تغییر رنگ در دیوار، سقف و موکت کف تعریف شد تا فضای انتظار با رنگی متفاوت، شاخص شود.


اتاق مدیر و اتاق جلسات در سمت شمال واحد قرار گرفتند که پارتیشن ساخته شده از آهن و شیشه از هم جدا شدند. اتاقهای اداری در سمت جنوب و فضای خدمات در قسمت شرقی واحد تعریف شدند.


در طراحی جزئیات و عناصر تشکیل دهنده فضا، مصالح خالص و طبیعی مانند کاشی دستساز، سنگ، چوب، شیشه و برنز انتخاب شد و سعی شد میزها، چراغها، پارتیشن ها، کتابخانه و کمدها و حتی عناصر تزئینی به گونه ای طراحی شوند تا مصالح اصالت خود را حفظ کنند.